Blog

TRT i męskie zdrowie

Kategorie:

  • Lekarz przepisuje pacjentowi leki - nawiązanie do odbloku po testosteronie

    Odblok po testosteronie polega na farmakologicznym przywróceniu naturalnej produkcji hormonów po zakończeniu podawania testosteronu lub sterydów anabolicznych. Procedura ta, znana również jako PCT (Post Cycle Therapy), wykorzystuje specyficzne leki do reaktywacji osi podwzgórze-przysadka-jądra, która została czasowo wyłączona przez zewnętrzne dostarczanie…
  • Próbówka z napisem "Beta hCG test" - nawiązanie do artykułu o działaniu hCG u mężczyzn

    Gonadotropina kosmówkowa (hCG) może być rozważana w monoterapii zamiast terapii zastępczej testosteronem (TRT) u mężczyzn, szczególnie gdy celem jest stymulacja własnej produkcji testosteronu przez jądra i zachowanie lub poprawa płodności. Wybór zależy od przyczyny niedoboru testosteronu i indywidualnych celów pacjenta. TRT…
  • Mózg w czerwonym świetle reprezentujący męską siłę mentalną

    Siła mentalna to więcej niż odporność psychiczna; obejmuje także samoregulację i adaptacyjność. Jest ona fundamentem męskiego zdrowia psychicznego, wpływając na ich zdolność do radzenia sobie z trudnościami życiowymi, regulowania emocji oraz utrzymywania ogólnego dobrostanu. Jest to zasób mentalny, który umożliwia…
  • Lekarz trzyma leki: Tamoxifen i clomifen

    Mężczyźni z niskim testosteronem najczęściej doświadczają objawów takich jak: zmęczenie, spadek energii czy obniżone libido. Standardową odpowiedzią na potwierdzony niedobór testosteronu jest terapia zastępcza testosteronem (TRT). Dostarcza ona męski hormon z zewnątrz, szybko podnosząc jego poziom i łagodząc objawy. Jednak…
  • Napis SHBG (Globulina wiążąca hormony płciowe)

    Globulina wiążąca hormony płciowe (SHBG) odgrywa zasadniczą rolę w diagnostyce niedoboru testosteronu, ponieważ jej stężenie we krwi bezpośrednio determinuje ilość biologicznie aktywnego testosteronu dostępnego dla tkanek organizmu. Opieranie się wyłącznie na pomiarze testosteronu całkowitego może prowadzić do błędnych wniosków diagnostycznych…
  • Nić dna - nawiązanie do genów

    Testosteron określany mianem głównego męskiego hormonu, odgrywa fundamentalną rolę w życiu każdego mężczyzny. Odpowiada nie tylko za rozwój i utrzymanie męskich cech płciowych, takich jak budowa ciała, owłosienie czy głęboki głos, ale również wpływa na masę mięśniową i kostną, produkcję…
  • Smutny mężczyzna leży w łóżku z kobietą - nawiązanie do zaburzeń funkcji seksualnych

    Wielu mężczyzn, dbając o swoje zdrowie regularnie monitoruje poziom testosteronu. Zdarza się jednak, że pomimo wyników mieszczących się w granicach normy referencyjnej, a czasem nawet wskazujących na wysoki poziom tego hormonu, pacjenci wciąż doświadczają objawów typowych dla jego niedoboru. Spadek…
  • Mężczyzna jest na wizycie u lekarza

    Dbanie o męskie zdrowie to świadome, wieloaspektowe działanie, które opiera się na kilku fundamentalnych filarach: odpowiednim żywieniu, regularnej aktywności fizycznej, umiejętności zarządzania stresem, unikaniu szkodliwych substancji oraz systematycznej profilaktyce medycznej. Podejmując przemyślane kroki w każdym z tych obszarów, mężczyzna inwestuje…
  • Badanie poziomu testosteronu

    Badanie poziomu testosteronu podczas terapii zastępczej wymaga precyzyjnego określenia momentu pobrania krwi, a wybór tego momentu zależy przede wszystkim od celu diagnostycznego - czyli co konkretnie lekarz chce ocenić. Jest to szczególnie istotne podczas dobierania optymalnej dawki TRT oraz ustalania…